Peste 2.800 de câini, de la minusculii Chihuahua până la exemplare masive de Dog German, s-au întrecut în această perioadă în New York pentru premiul cel mare oferit în cadrul competiției anuale Westminster Kennel Club Dog Show.

Westminster Kennel Club Dog Show, al doilea cel mai vechi eveniment sportiv din Statele Unite după cursa de cai Kentucky Derby, a atras în acest an, la cea de-a 141-a ediție, participanți din 200 de rase, conform organizatorului competiției care a precizat că numele marelui câștigător va fi anunțat marți seara. Câini din 49 de state și 16 țări înscriși la competiția actuală sunt evaluați de arbitri în funcție de caracteristicile raselor din care fac parte. Conform paginii oficiale a competiției, câștigătorul grupei câinilor de vânătoare este Vin-Melca's Daggarwood Delight din rasa Elkhound Norvegian, la grupa câini de companie a fost ales Pequest Pickwick din rasa Pechinez, la secțiunea câini nesportivi preferatul juriului a fost Danfour Avalon As If din rasa Poodle, iar la clasa ciobănești câștigător a fost declarat Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn din rasa Ciobănesc German. Patrupedele triumfătoare în competițiile la grupele sportivă, de lucru și terrier urmează să fie anunțate ulterior. Câștigătorii celor șapte grupe, rămași în finală, concurează pentru titlul „Best in Show”. Câinii din grupa sportiv domină listele de participanți la ediția din acest an a competiției, cu peste 500 de exemplare, iar cea mai populară rasă înscrisă la renumitul concurs este Golden Retriever, cu 65 de participanți. La Westminster Kennel Club Dog Show 2017 există și trei noi rase înscrise - Terrierul American fără păr, crescut începând din anii '70 pentru a vâna șobolani și alți dăunători; Pumi, o veche rasă ungurească de ciobănesc; Sloughi, un câine de vânătoare din Africa de Nord. În timp ce la această competiție din New York este un lucru obișnuit să fie înscriși mii de câini, anul acesta Westminster Kennel Club a salutat și prezența International Cat Association la evenimentul „Meet the Breeds”, care a avut loc sâmbătă. Aceasta a fost cea de-a patra participare a asociației feline la acest eveniment. Tot în weekend a avut loc și competiția de agilitate destinată patrupedelor canine, la care au fost înscriși 330 de câini. Marele câștigător a fost Trick, un Border Collie în vârstă de 6 ani. „Este un vis împlinit”, a declarat proprietarul acestuia, John Nys din Rhode Island.