Sportivii orădeni s-au întors cu medalii de la Campionatul European de karate tradiţional fudokan-shotokan, desfăşurat la Praga. Competiţia, ajunsă la a 14-a ediţie, a reunit 690 de sportivi din 14 ţări. Bilanţul competitorilor de la CS UAMT-Agora Oradea, pregătiţi de antrenorul emerit Pavel Vancea, a cuprins 13 medalii, dintre care şase de aur, patru de argint şi trei de bronz.

Pe primul loc s-au situat Şandru Brigitta, la kumite individual; Raul Tudorică, la kata individual; Şandru Brigitta - Raul Tudorică, la enbu mixt; Raul Tudorică împreună cu echipa României de kumite, la categoria juniori, echipa de kata tineret formată din Bernath Csaba, Mirel Matei şi Raul Tudorică; Mirel Matei şi Raul Tudorică, la enbu tineret. Poziţia secundă a fost ocupată de Alexandra Baba, la kata individual copii; Sacal Beata, la fukugo cadeţi; Şandru Brigitta, la kata individual juniori, şi Raul Tudorică, la kumite individual juniori. Pe cea de-a treia treaptă au urcat Raul Tudorică, la fukugo juniori; Ioana Tivadar, la kumite individual tineret, şi Bernath Csaba, cu echipa de kumite. Aproape de podium a fost Mirel Matei, care a terminat concursul pe locul patru în proba de kata individual tineret.