Rusia - Portugalia 0-2 (0-1) Au marcat: / Maniche `7, Rui Costa `89 Rusia: Ovcinnikov - Evseev, Bugaev, Smertin, Sennikov, Izmailov (`72 Bistrov), Aldonin (`45+2 Malafeev), Alenicev, Kariaka (`79 Bulîkin), Loskov, Kerjakov. Antrenor: Gheorghi Iarţev Portugalia: Ricardo - Miguel, Jorge Andrade, Carvalho, N. Valente, Simao (`63 R. Costa), Costinha, Maniche, Deco, Figo (`78 Cristiano Ronaldo), Pauleta (`57 N. Gomes). Antrenor: Felipe Scolari Au arbitrat: Terje Hauge - Ole Borgan, Steinar Holvik (toţi din Norvegia) Cartonaşe galbene: Smertin, Evseev / Carvalho Cartonaş roşu: Ovcinnikov Ajunsă cu cuţitul la os după eşecul surprinzător din partida cu Grecia, reprezentativa lusitană a abordat diferit meciul cu Rusia, selecţionerul Scolari renunţând la Couto şi Rui Costa, în locul cărora au fost preferaţi Carvalho şi Deco, ultimul pentru profilul său mai ofensiv. Mutările s-au dovedit inspirate, după doar şapte minute Maniche reuşind să înscrie cu un şut plasat, după o pasă perfectă a lui Deco. Deşi erau conştienţi că un eşec înseamnă eliminarea, ruşii nu s-au trezit decât atunci când portarul Ovcinnikov a fost eliminat, astfel că în al doilea mitan jocul elevilor lui Iarţev a căpătat consistenţă, dar fără a periclita serios poarta "şomerului" Ricardo. Ultimele speranţe ale ruşilor s-au risipit cu un minut înainte de final, golul milanistului Rui Costa aruncând în aer tribunele stadionului "Da Luz", parafând, totodată, eliminarea Rusiei, formaţie care a egalat un record negativ - 8 meciuri fără victorie la turneele finale ale Europenelor. Poate că excluderea "ţarului" Mostovoi a fost o mişcare pripită a selecţionerului rus, dar explicaţiile sunt fără folos şi, cu siguranţă, Iarţev va plăti cu pierderea postului acest conflict.