După Cluj, şi Craiova este un loc în care echipa orădeană de baschet masculin pierde cu regularitate. Tradiţia s-a respectat sâmbătă seara, când CSM-U Oradea a cedat cu 77-81 (15-24, 19-12, 27-21, 16-24) atât partida cu echipa locală SCMU, cât şi primul loc în Liga Naţională de baschet masculin, pe care l-a ocupat în ultimele trei luni.

Şi cu acest prilej, CSM-U Oradea a avut fluctuaţii în joc, alternând perioadele slabe, cu alte mai bune. Până la urmă, inconstanţa oaspeţilor a fost speculată de SCMU Craiova, superioară la aruncările de trei puncte şi la intercepție (7-3), mingi pierdute (9-12), respectiv "capace" (3-2). Faptul că formaţia orădeană a avut superioritate la procentajul aruncărilor de două puncte și la linia de pedeapsă, respectiv la recuperare (42-36, cu 12-8 la cele ofensive) și pase decisive (16-15) nu i-a permis să evite al optulea eşec stagional. Gazdele au luat o opţiune pentru victorie încă din primul sfert, pe care l-au câştigat cu 24-15. În cel de-al doilea, oaspeţii au dat semne de revenire, limitând avansul amfitrionilor la o posesie (36-34), după ce la un moment dat chiar preluaseră conducerea (31-32). După pauză, echipa orădeană a fost mai agresivă în apărare şi mai eficientă sub panoul advers, distanţându-se chiar la 11 puncte (47-58) în minutul 28! CSM-U a dat dovadă de superficialitate şi a slăbit ritmul, permiţând adversarului să se apropie la patru puncte (57-61), în principal datorită aruncărilor de la distanţă reuşite de Hargrove şi Burlacu. În prima jumătate de minut din repriza decisivă, Aaron Johnson a înscris cinci puncte (62-61), accentuând criza formaţiei orădene, care, nu a marcat în primele patru minute. Miha Zupan a întrerupt perioada de secetă, transformând două libere şi readucând CSM-U în avantaj (62-63). Continuarea nu a fost, însă, pe măsură, craiovenii revenind la conducere după trei coşuri de trei puncte reuşite de Hargrove. Barnette, Lucic şi Franklin au punctat şi ei de la distanţă, dar nu suficient de mult încât să împiedice victoria SCMU Craiova (81-77).

Detronată de pe primul loc de Steaua, care are un bilanţ similar (21 succese - 8 eşecuri), CSM-U Oradea are un program infernal în ultimele trei etape înainte de play-off.  Următorul meci este miercuri, de la ora 18.00, la Arena Antonio Alexe, în compania lui BC Mureș, apoi urmând să întâlnescă Steaua (2 aprilie), în deplasare, şi U BT Cluj (6 aprilie), acasă.

SCM U Craiova: Johnson 17 (1×3), Pantic 12, Burlacu 13 (3), Bureau 5, Hargrove 20 (6), Bozovic 4, Micic 6 (2), F. Popa 2, B. Popescu 2. Nu a jucat Negoiţescu. Antrenor: Vladimir Vuksanovic

CSM CSU Oradea: Zeno 7 (1×3), Mandache 10 (1), Barnette 19 (1), R. Markovic 10 (2), Paşca, Sg. Pop, Lucic 13 (3), Zupan 9 (1), Petrişor, Ţibîrnă 3, Franklin 6 (2). Nu a jucat B. Nicolescu. Antrenor: Cristian Achim.

Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Bogdan Podar, Dragoş Stan. Comisar FR Baschet: Mircea Martiş.

Celelalte rezultate din grupa 1-6: Steaua - U BT Cluj 100-82; CSU Atlassib Sibiu - BC Mureş 86-76.

6. Sibiu - 44 puncte.

Rezultate din grupa 7-12: BCM U Piteşti - Dinamo Bucureşti 90-71; Gaz Metan Mediaş -  BC Timişoara 73-81; Phoenix Galaţi - Energia Târgu Jiu 99-72.

CLASAMENT GRUPA 7-12