Sportivii secţiei de haltere a CS Crişul, pregătiţi de antrenorul Mihai L?rencz şi instructorul Ujv?rosi J?zsef, au participat, în perioada 2-5 octombrie, la finalele Campionatului Naţional, găzduite de oraşul Oneşti. Competiţia a adunat la start 99 de sportivi (36 fete şi 63 băieţi), Crişul având trei reprezentante în concursul feminin. Anamaria L?rencz, una dintre tinerele speranţe orădene ale acestui sport, şi-a confirmat forma bună în care se află, cucerind trei dintre cele patru medalii obţinute de delegaţiea orădeană. Concurând la categoria 48 kg, sportiva a terminat pe locul III la smuls, cu 50 kg, ocupând poziţia secundă la aruncat (65 kg) şi la total (115 kg), intrând astfel în posesia a două medalii de argint şi una de bronz. Anamaria a fost prezentă şi la două ediţii ale Campionatului European, cel de junioare II, organizate în Norvegia, la Stavanger, şi cea de junioare I, găzduite de oraşul bulgar Burgas. În prima competiţie a totalizat 115 kg (50 kg la smlus şi 65 kg la aruncat), ocupând în final locul VI, reuşind să-şi îmbunătăţească performanţa printre junioare I, unde a terminat pe locul şapte cu un total de 117,500 kg (52,500 kg la smuls şi 65 kg la aruncat). "Dacă se menţine la actuala categorie de greutate, ea are şanse mari de a participa la Campionatul Mondial şi cel European de junioare I, competiţii ce vor avea loc anul viitor şi la care sperăm să-şi îmbunătăţească rezultatele obţinute în acest an", consideră Mihai L?rencz. Celelalte două sportive de la Crişul au avut şi ele prestaţii onorabile. Laura Mal (75 kg) a câştigat cea de-a patra medalie a delegaţiei orădene, ocupând locul II la smuls (52,500 kg). La aruncat şi la total a terminat pe poziţia a IV-a. Ramona Floruţ a obţinut două locuri IV şi un loc cinci în limitele categoriei 58 kg. Următorul concurs al halterofililor de la CS Crişul va fi finala Campionatului Naţional de juniori I şi tineret, la care antrenorul L?rencz Mihai speră în obţinerea unui număr mai mare de medalii. Sportivii şi antrenorii doresc să mulţumească şi pe această cale pentru sprijinul acordat conducerii clubului, Primăriei, precum şi inimoşilor sponsori, care au făcut posibilă obţinerea acestor succese.