HC Aleşd - Unio Satu Mare 21-26 (9-11) Aleşd: Blaga, Cromec - Judea (2 goluri), Negru (1), Pipa (7), Pavel (1), Chiricuţă (5), Bradea (4), Hidiş, Iuraş (1). Antrenor: Pavel Călin Unio: Merla - Pop (4), Mureşan, Hodişan, Blaga, Ardelean (1), Lăzăreanu (5), Malanca, Istrate (8), Mărieş (3). Antrenor: Nicolae Istrate Raportul eliminărilor: 1/8 Raportul loviturilor de la 7 m: 1/0 Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri clujeni, formată din Dan Pop şi Cristian Potora. Chiar dacă au avut în faţă un adversar poate la fel de slab, aleşdenii n-au reuşit nici de această dată să învingă, rubrica victoriilor rămânând imaculată. Şi, după felul în care a jucat echipa bihoreană, probabil că aşa va rămâne până la finele campionatului. Cu toate că debutul de partidă le-a fost favorabil, conducând în permanenţă pe tabelă, la un gol sau maximum două, gazdele au încheiat primul mitan cu un pasiv de două puncte în faţa sătmărenilor. În minutul 27, aleşdenii conduceau cu 9-8 (a fost ultima dată când au condus în acest joc), dar pripeala şi, de ce să n-o spunem, lipsa de experienţă au făcut ca oaspeţii să egaleze şi să termine în avantaj repriza. Nici după pauză lucrurile nu s-au schimbat, bihorenii au continuat să practice acelaşi joc haotic, fără orizont, irosind cu seninătate numeroasele superiorităţi de care au beneficiat. Acestea s-au întors însă ca un bumerang împotriva aleşdenilor, ei primind goluri în aceste situaţii favorabile, pe care altă echipă le-ar fi fructificat fără şovăire. Degringolada gazdelor s-a accentuat la mijlocul reprizei secunde, oaspeţii distanţându-se la şase goluri (10-16). Finişul în forţă, presărat însă cu aceleaşi erori din prima parte a întâlnirii, n-a făcut decât să mai reducă proporţiile unei înfrângeri cauzate îndeosebi de greşelile individuale ale jucătorilor de la Aleşd. Un eşec cu un gust amar, din care se pot trage, însă, învăţămintele necesare.