Au întors rezultatul după pauză Beiuşenii au debutat cu dreptul în retur, reuşind să învingă incomoda echipă ineuană, chiar dacă oaspeţii au reuşit să deschidă scorul, intrând la cabine în avantaj. În primul mitan, gazdele puteau deschide scorul, dar torpila de la 25 de m a lui Vlad Silaghi a întâlnit bara porţii adverse. Văzându-se conduşi pe tabelă, beiuşenii au forţat mai mult după pauză, antrenorul Rudi Kovacs dinamizând jocul prin introducerea a încă doi atacanţi de meserie, Oraş şi Iancu. Luca (min. 47) a fost aproape de a înscrie de la centrul terenului, dar lobul său a fost respins in extremis de Păşcălău. Aproape de gol au mai fost Purjea (min. 67) - şut milimetric pe lângă poartă, şi Carţiş (min. 81) şut peste transversală din 9 m. Eliminarea justă a lui Malancu a rupt echilibrul jocului, iar după doar trei minute, juniorul Purjea a reuşit să restabilească egalitatea. Tribunele au luat foc, suporterii beiuşeni purtându-şi favoriţii spre înscrierea golului victoriei, ce a venit cu şapte minute înainte de final, când Boldor a găsit o breşă în zidul ineuan şi l-a învins decisiv pe Păşcălău. “Este o victorie absolut meritată, sunt mulţumit de elevii mei, cu un plus pentru juniorul Marius Purjea. Prin această victorie am scăpat, pentru moment, de retrogradare, dar partida de la Reşiţa va fi deosebit de importantă şi trebuie s-o pregătim foarte atent. Mulţumesc şi galeriei pentru că, în repriza secundă, a fost alături de noi şi ne-a purtat spre victorie”, ne-a declarat, la final, antrenorul gazdelor, Rudy Kovacs. Minutul şi scorul: Min. 27: juniorul Leucuţa înscrie cu capul din 6 m, la prima acţiune ofensivă a oaspeţilor (0-1) Min. 60: Purjea, angajat în careu de Carţiş, înscrie cu un şut plasat din 10 m (1-1) Min. 83: Boldor pătrunde în careul oaspeţilor şi-l execută pe Păşcălău cu un şut din 6 m (2-1) Stadion: CF Bihorul; Spectatori: aprox. 400 Marcatori: Purjea 60, Boldor 83 / Leucuţa 27 Remarcaţi: Purjea, Tăut / Păşcălău Cartonaşe galbene: Oraş, Ursuţ / Păşcălău, Stein, Bunaciu, Laza, Chiş, Ponta, Talpaş, Malancu (2) Cartonaş roşu: Malancu 57 CF Bihorul: Lazea - Roşca (46 Oraş), Vereş (61 Iancu), Halász - cpt., P. Luca, Ursuţ, Boldor, Tăut, Carţiş, Silaghi (72 Kadar), Purjea. Rezerve neutilizate: Odobasianu - Şerb, Borza, Rusu. Antrenori: prof. Rudolf Kovacs şi prof. Adrian David. CS: Păşcălău (cpt.) - Stein, Bunaciu (83 Bucur), Laza, Sabău, Chiş, Leucuţa, Ponta, Talpaş, Malancu, Mangu. Antrenor: Petre Bunaciu. Arbitri: Chiş Giure (Zalău) - la centru, Dinu Lucaciu (Jibou) şi Radu Hertia (Câmpia-Turzii) - asistenţi. Observator: Sorin Vădana (Cluj-Napoca). Text foto: Beiuşenii au avut din nou motiv de bucurie, golul lui Boldor (foto medalion) aducându-le a patra victorie din acest sezon