Faza finală a Campionatului Naţional de atletism pentru copii 1, 2 şi 3, care s-a disputat recent la Bucureşti, a adunat la start peste 1.300 de practicanţi ai acestui sport. Dintre aceştia, Denisa Iljeş şi Daria Sfîrlea de la LPS Bihorul au obţinut rezultate excelente clasându-se pe podium.

Desfăşurate pe Stadionul „Iolanda Balaş Soter” pe o vreme nu tocmai prielnică (căldură excesivă în prima zi şi ploaie a doua zi), întrecerile i-au prilejuit Denisei Iljeş să demonstreze încă o dată, în ciuda vârstei, că este o atletă de perspectivă. Micuţa sportivă pregătită de Florina Fărcuţ şi Olah Robert a câştigat proba de 50 de metri cu timpul de 7,69 secunde la categoria copii 3. Aceeaşi atletă a fost foarte aproape de medalii, terminând pe locul al 4-lea, proba de 300 de metri pe care a încheiat-o cu timpul de 53,51 secunde. Cea de-a doua performeră a delegaţiei orădene a fost Daria Sfîrlea care s-a clasat pe locul al doilea la triatlon cu 2.579 puncte acumulate (9,88 secunde la 60 de metri, 3,98 metri la lungime şi 32,45 metri la oină). „Rezultatul Dariei ar fi putut fi şi mai bun dacă cele trei probe nu s-ar fi desfăşurat pe ploaie”, avea să declare profesoară Florina Fărcuţ. Sportiva, care a concurat la categoria copii 2, este pregătită de către Virgil Preda şi Liviu David. În cadrul aceleiaşi categorii de vârstă, Sara Cadar s-a clasat pe locul al 8-lea la lungime cu o săritură de 4,29 metri. La copii 1, Denisa Coita a terminat a 5-a la 300 de metri cu timpul de 44,65 secunde (record personal) şi a 7-a la 200 metri cu 27,45 secunde (record personal). Tot la 300 de metri, Daiana Iljeş (un alt copil de perspectivă) a fost a 6-a cu timpul de 45,11 secunde (record personal). „Suntem mulţumiţi de rezultatele obţinute. Noi nu forţăm performanţa şi totodată copilul alegând să construim temeinic. În Moldova se lucrează foarte intens la aceste categorii de vârstă şi de aceea sportivele din acea parte a ţării au obţinut cele mai bune rezultate. Denisa Iljeş ne-a surprins în proba de 50 de metri unde nu ne-am aşteptat să alerge atât de bine”, a mai delcarat profesoara Florina Fărcuţ.