Calificată după primele 25 de minute, când conducea la general cu 3-0, Steaua a căzut inexplicabil în repriza secundă, încasând un total de patru goluri, suficient pentru ca formaţia engleză să meargă în finala de la Eindhoven. Pornind de la adăpostul acelui 1-0 din tur, steliştii păreau să fi dat lovitura în minutul 24, când tabela de pe "Riverside Stadium" indica un 0-2, ce asigura prezenţa roş-albaştrilor în finala de pe 10 mai. Dar antrenorul gazdelor a făcut o mişcare de mare maestru, introducându-l pe Maccarone în locul lui Southgate. Italianul şi-a făcut imediat datoria, a redus din handicap şi a reaprins speranţele engleze. Totuşi, şi la acest scor, calificată în finală era Steaua, englezilor fiindu-le necesare încă trei goluri pentru a răsturna situaţia. Şi incredibilul s-a produs, insularii au înscris de trei ori, pe fondul unor greşeli colective ale fundaşilor roş-albaştri şi îndeosebi ale portarului Carlos. Eliminarea Stelei s-a consemnat tot în minutul 89, ca şi cu Basel, iar autorul golului a fost acelaşi Maccarone, coşmarul nu doar al elveţienilor, ci acum şi al celor cu simţire roş-albastră. Steaua merită felicitări pentru tot ce a făcut până acum, pentru parcursul deosebit din actuala stagiune a Cupei UEFA, pentru punctele numeroase acumulate care vor schimba de la anul numărul echipelor româneşti care vor juca în Cupele Europene, dar trebuie să vedem realist. Ne-a bătut şi eliminat o echipă engleză deloc valoroasă, dar care s-a bătut admirabil şi a crezut până la capăt în şansa sa. Poate că acest duş rece ne va prinde bine, vom trage învăţămintele necesare şi vom evita, în viitor, acele greşeli care ne-au costat atât de scump. Marcatori: Maccarone 34, 89, Viduka 65, Riggot 73 / Dică 16, Goian 24 Middlesbrough: Jones - Riggot, Southgate (26 Maccarone), Quedrue, Parnaby, Rochemback, Boateng, Downing, Taylor (55 Yakubu), Hasselbaink (90 Ehiogu), Viduka. Antrenor: Steve McClaren. Steaua: Carlos - Ogăraru, Goian, Ghionea, P. Marin - Opriţa (81 Baciu), Rădoi, Lovin, Boştină (86 Neşu) - N. Dică, Iacob (67 D. Bălan). Antrenor: Cosmin Olăroiu. În ultimul act, Middlesbrough va întâlni FC Sevilla, care, în manşa retur, a dispus pe teren propriu, după prelungiri, cu 1-0 (Puerta 110) de echipa germană Schalke 04.