Pe parcursul săptămânii trecute în orașul de la poalele Munților Apuseni s-au organizat mai multe activități menite să cinstească așa cum se cuvine Zilele orașului Ștei, printre care s-a numărat și un turneu de minifotbal.

Straie de sărbătoare a îmbrăcat orașul Ștei pe parcursul săptămânii trecute, cu ocazia Zilelelor orașului Ștei, ajunse la ediția a XX-a, desfășurate într-un an jubiliar deoarece se împlinesc 60 de ani de la declararea Șteiului ca oraș. Într-o săptămână plină de activități. „sportul rege” a fost pus în drepturi, chiar dacă a fost vorba de un teren cu dimensiuni mai mici, prin organizarea unui turneu dotat cu Cupa orașului Ștei. Baza Sportivă Viitorul Ștei, de pe strada Vișinilor nr. 3 a fost pusă la „patru ace” de directorul Sandu Balaj, iar începând de luni, echipele înscrise s-au confruntat în meciuri eliminatorii pe durata a două reprize a câte 25 de minute, în formula 5+1. Joi s-au disputat semifinalele în care Tunarii au învins cu 7-4 adversarii de la Cops, în timp ce partida dintre Leii și FC Ștei a necesitat prelungiri și lovituri de pedeapsă pentru că în timpul regulamentar scorul a fost egal, 5-5. Mult mai lucizi, „leii” au transformat toate cele trei lovituri de pedeapsă și au pătruns în finală, deoarece adversarii au ratat ultima lovitură. Finala mare, arbitrată de Daniel Gavriș, a fost una extrem de interesantă cu „leii” la pupitru în prima repriză când au condus confortabil la un moment dat, 5-2, însă cu o revenire spectaculoasă a „tunarilor” care, hotărât lucru, și-au păstrat „muniția” pentru repriza a doua când au fost de neoprit. Cu scorul final de 11-8, Tunarii Ștei au devenit campionii acestei ediții în care Daniel Stan a fost director de concurs, în timp ce colegul lui din cadrul Primăriei Ștei, Dan Mut, s-a dovedit un bun organizator. Meciurile au fost vizionate, nici nu se putea altfel, de Iulian Balaj și Marius Cioară, primarul, respectiv viceprimarul orașului Ștei, mari iubitori, dar și susținători ai fenomenului sportiv. Pe perioada turneului, toate echipele au primit dulciuri și răcoritoare din partea organizatorilor, care la final au premiat primele clasate. Astfel, echipa Tunarii Ștei a primit trofeul pus în joc dar și diploma de campioni, în timp ce semifinalistele au fost distinse cu diplome. S-au mai acordat diplome pentru: cel mai bun portar, Cătălin Simedre; cel mai tehnic jucător, Mihai Dume; golgeterul turneului, Mihai Dume. După o săptămână de lupte nenumărate pe dreptunghiul verde, toate echipele concurente au participat vineri seara, după disputarea finalei, la o altfel de „luptă”, una de bună dispoziție în care s-au putut diseca toate fazele mai importante din timpul meciurilor, dar unde s-au legat și prietenii care sigur vor dăinui în timp.