Un eveniment special în taekwon-do a fost găzduit recent de Oradea la Arena „Antonio Alexe”. Primul turneu de clasa A în acest sport desfăşurat în România s-a încheiat cu un bilanţ excelent pentru cele două cluburi orădene participante, King Do-Lions şi Royal Kwon.

Competiţia a fost organizată de către Federaţia Română de Sporturi Marţiale Coreene şi CS King Do-Lions Oradea cu sprijinul Consiliului Judeţean Bihor şi a fost onorată cu prezenţa de către 19 cluburi din 7 state: Austria, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Macedonia, Serbia, Ungaria şi România. Printre personalităţile Federaţiei Internaţionale de Taekwon-do ITF prezente la acest eveniment s-au numărat: Mario Bogdanov, vicepreşedinte, Kim Sung Hwan, secretar general, Kim Chol Gyu, director financiar şi administrativ, precum şi Kim Ung Chol, director de competiţii la nivel mondial. Clubul organizator, CS King Do-Lions Oradea, a reuşit nu mai puţin de 29 de clasări pe podium, performanţă care a făcut ca la final orădenii să ocupe locul al doilea în clasamentul general cu un total de 85 de puncte. A treia poziţie a fost ocupată de celălalt club orădean, Royal Kwon, cu 52 de puncte. Sportivul Răzvan Cotuţ, de la King Do-Lions, a fost declarat cel mai valoros competitor la categoria copii. „Acest eveniment a reprezentat nu doar un moment istoric în cadrul competiţiilor de taekwon-do ITF din România, prin prezenţa oficialităţilor din cadrul federaţiei mondiale, dar şi un pas important în ceea ce priveşte federaţia noastră în relaţie cu cea mondială. Supervizorii întrecerii s-au delcarat impresionaţi şi foarte mulţumiţi de nivelul de organizare şi ne-au asigurat de tot sprijinul lor pe viitor”, a declarat Romeo Tulkos, vicepreşedintele Federaţiei Române de Sporturi Marţiale Coreene.

Performerii CS King Do - Lions au fost: pe cea mai înaltă poziţie s-a situat echipa masculină de seniori la luptă şi spargeri de forţă, formată din Bogdan Gug, Szabo Sergiu, Szabo Adam, Sasa Chereja şi Nicolae Pascu. De asemenea, Nicolae Pascu, la luptă juniori masculin -75 kg, dar şi la spargeri de forţă, a obţinut prima poziţie. La rândul său, Liviu Gale, la lupta -8/-110 cm, Mihuţa Karina, la tehnici speciale 10-12 ani, Răzvan Cotuţ, la tehnici speciale 12-14 ani, Carina Popa, la luptă copii -8/-130 cm, Denia Cotuţ, la tehnici speciale juniori feminin, şi David Sferle, la tehnici speciale juniori masculin, au ocupat şi ei primul loc.

Pe locul al II-lea s-au situat: Răzvan Cotuţ, la luptă copii -14/-42 kg şi tull 2-1 Gup, Karina Mihuţa, la luptă -12/-40 kg, Eler Andrea, la tull jun. 6-5 Gup, Alessia Popa, la tehnici speciale copii 12-14 ani şi David Sferle, la luptă juniori +75kg.

Medaliile de bronz au fost cucerite: Raul Stroescu, la lupta juniori 14 ani/-58 kg, Denisa Cotuţ, la luptă juniori -64 kg şi tull juniori 1 DAN, Briana Ducu, la luptă juniori -64 kg şi tull 4-3 Gup, Gabriel Cioară, la luptă -10/+40 kg, Andrei Suciu, la luptă juniori -57 kg şi tull 6-5 Gup, Antoniu Irimuş, la luptă juniori -69 kg, Larisa Stoia, la luptă juniori -52 kg şi tull 4-3 Gup, Antonio Cristian Mag, la tull juniori 8-7 Gup şi Alessia Popa, la tull copii 2-1 Gup.

Echipa clubului orădean a fost pregatită de instructorii Romeo Tulkos - 5 DAN, Andreea Ganea -  3 DAN, Bogdan Gug - 3 DAN şi Szabo Sergiu - 2 DAN. Din corpul arbitrilor a făcut parte însă şi Camelia Ionescu - 1 DAN.

Royal Kwon, locul 3 în clasamentul general

Clasat pe locul al treilea, CS Royal Kwon, cel de-al doilea club orădean participant la competiţie, a cucerit un total de 16 medalii. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului s-au clasat: Paskuj Sandor (luptă), Luca Borz (luptă), Alfoldy David (tull), Kapalai Gergo (tull), Kalmar Mark (tull) şi Guthi Reka (tull). Pe locul al doilea au terminat: Larisa Cornea (luptă), Andre Vivien (tull), Alfoldy David (luptă şi tehnici speciale) şi Paskuj Sandor (tull). Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de: Tripa Kira (tull), Luca Cornea (tull), Andre Richard (tull), Kiss Sara (tull) şi Luca Borz (tull). „Sunt mulţumit de prestaţia sportivilor mei. Mulţi dintre aceştia au reuşit să treacă peste faptul că au participat la prima competiţie de nivel internaţional impunându-se categoric. Locul al treilea ocupat în clasamentul general reflectă munca depusă de către aceşti copii”, a declarat Francis Tripa (4 DAN), antrenor şi preşedinte la CS Royal Kwon.

Întrecerea a fost câştigată de către CS Falcon din Bulgaria cu un toatal de 158 de puncte.