Atacanţii au rămas din nou corigenţi Marcator: Mitchell `54 Universitatea: Bornescu - Săceanu, Ciucă, D. Stoica, Mitchel - Dănănae, D. Mihai, A. Ionescu, Velcovici - Dina, A. Piţurcă. Au mai intrat: Pârvu, Gârlă, Curteanu, Argintaru, Crăciunescu, Feleagă. Antrenor principal: Ovidiu Stângă. FCB: Vâtcă - Lazăr, Ciobanu, Lupuţ - Mihuţ, Tudor, Munteanu, Sfârlea - Gado, Miculescu, Neaga. Au mai jucat: Lăzăreanu - Pătraşcu, Bumb, Lungan, Fele, Sabău, Oprea, Lupaşcu, Lukacs. Antrenor principal: Alin Artimon. "Va fi testul cel mai concludent, cel mai aproape de adevăr", spunea antrenorul Alin Artimon despre meciul de la Craiova, desfăşurat sâmbătă seara la lumina reflectoarelor. Un test pe care, judecându-l după rezultatul final, orădenii nu l-au trecut cu brio, aşa cum ne-am fi aşteptat. Al doilea joc consecutiv fără gol Doza de optimism era dată de faptul că bihorenii întâlneau o echipă care mai sperie doar prin prisma numelui. Pentru a vă face o imagine asupra echipei trimise în teren de Ovidiu Stângă, trebuie să spunem că a fost alcătuită din nu mai puţin de opt fotbalişti veniţi de la FC Caracal, grupare cu rezultate modeste în ultima ediţie de campionat. Spre deosebire de ultimul meci de pregătire, FC Bihor a început jocul cu echipa de bază, din care a lipsit doar Stan, substituit cu Gado. De această dată, jocul a fost ceva mai consistent, dar tot fără efect pe tabela de marcaj. Degeaba şi-au creat ocazii de gol, dacă nu au fost în stare să fructifice nici una, semn că ceva nu merge în jocul echipei. Este îngrijorător faptul că atacanţii n-au marcat nici în acest meci, mai ales că sistemul 3-4-3 gândit de Artimon ar fi trebuit să stimuleze mai mult ofensiva. De altfel, în partidele de verificare disputate până acum, doar un singur atacant (Lupaşcu) a găsit drumul spre gol, în confruntarea cu Gloria Bistriţa (3-0). Prea puţin pentru o linie de atac în care se mai regăsesc jucători consacraţi ca Stan şi Miculescu sau alţii de perspectivă precum, Neaga şi Lukacs. Nici din lovitură de la 11 metri Bazându-se mai mult pe arma contraatacului, bihorenii au pus de câteva ori în dificultate defensiva oltenilor. Gado `22 a trimis puţin pe lângă poartă, iar opt minute mai târziu a fost blocat la zece metri de poarta adversă, în timp ce Miculescu `35, singur cu portarul, a şutat defectuos. Trei minute mai târziu, acelaşi Miculescu n-a mai greşit ţinta, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, decizie contestată de orădeni. Şi gazdele au avut o ocazie clară în minutul 41, când Dina a şutat slab din apropiere exact în braţele lui Vâtcă. Oltenii au început ceva mai hotărâţi partea secundă, dar cei care au avut şansa golului au fost orădenii. N-a fost să fie, pentru că Sfârlea `51 l-a evidenţiat pe Bornescu din lovitură de la 11 metri. Ocazia ratată s-a răzbunat trei minute mai târziu. Mingea a circulat pe traseul Ionescu-Pârvu-Mitchell şi australianul a punctat. Decisiv. Pentru că în ultima jumătate de oră, pe fondul schimbărilor efectuate în cele două garnituri, jocul a mai scăzut în intensitate şi nu s-a întâmplat mai nimic notabil. Următorul adversar al FC Bihor din perioada precompetiţională va fi Armătura Zalău, cu care vor juca miercuri, la Oradea, şi sâmbătă, în deplasare, ambele jocuri urmând să se desfăşoare de la ora 11.00.