* Interviu cu Sorana Hâlmu, reprezentanta Statului australian Noua Galie de Sud - Am aflat, cu bucurie, că vei participa la concursul de frumuseţe şi spiritualitate Miss Diaspora 2006. Ce poţi să-mi spui despre acest eveniment? - Concursul Miss Diaspora este organizat, în fiecare an, de către Asociaţia "Pro Familia" din Bucureşti, România. La acest concurs pot să participe tinere de origine română, care au vârsta între 16-23 de ani şi care au domiciliul stabil în afara perimetrului geografic naţional. - Spune-mi, te rog, cum ai aflat de acest eveniment şi de ce te-ai înscris pentru a participa la preselecţie? - Am obţinut informaţii despre acest eveniment încă din anii trecuţi, din ziarele româneşti care apar în Australia. Am dorit încă de atunci să fac acest pas, dar nu am putut, deoarece eram la facultate. În perioada când se desfăşoară concursul Miss Diaspora, adică în luna august, eram foarte ocupată cu studiile, aveam ba o perioadă hectică de învăţat, ba examene, ba alte preocupări care mă ţineau legată de Australia. Anul acesta am fost mai relaxată. Am luat legătura prin internet cu organizatorii, le-am trimis câteva fotografii şi date personale şi iată că am fost promovată printre finaliste. - Ai auzit şi de alte tinere românce din Australia care şi-au depus candidatura pentru a participa la concurs? - Posibil că au mai fost şi alte candidate! Ştiu doar de două fete, care au dorit să participe la concurs, una din Melbourne, iar cealaltă, din Brisbane, dar până la urmă am fost admisă doar eu şi Loredana Sachelaru, din Melbourne. Eu voi reprezenta statul Noua Galie de Sud, iar Loredana va reprezenta statul Victoria. Nu am cunoştinţă de candidate din alte state australiene care au dorit să participe la Miss Diaspora. - Te-a sponsorizat cineva din Australia pentru această acţiune? Mă refer la cheltuieli de drum şi de cazare în România, garderobă, vize etc. - Nu! Nu am nici un sponsor! Drumul mi-l plătesc eu! Noroc că lucrez la compania aviatică australiană Qantas, unde mi se oferă o reducere la plata biletului de avion, căci altfel nu mi-ar fi dat mâna să plec. Singurul care s-a oferit să mă ajute a fost domnul Daniel Trifu, multiplu campion australian la karate, care mi-a facilitat acces gratuit la sala lui de sport. - Ai dreptate! Ar fi bine ca organizatorii să se gândească la aceste impedimente. Totuşi, ca distanţă şi cheltuieli de călătorie, Australia nu este Europa! Poate ar fi participat şi alte tinere românce din alte state australiene, dar nu le-a permis buzunarul! - Da, într-adevăr, este destul de costisitoare o asemenea "aventură"! Dacă ar fi să socotesc toate cheltuielile de deplasare, garderobă şi plata integrală a biletului, ar fi trebuit să scot din buzunar peste 5-6 mii de dolari australieni. - Poţi să îmi spui câte ceva despre tine? Unde te-ai născut, cum ai ajuns în Australia? Cine sunt părinţii tăi? - Am 23 de ani şi m-am născut la Oradea. Mama a ajuns în Australia prin 1988, iar eu cu tata am urmat-o după un an. Tatăl meu lucrează ca maestru în arta culinară la Hotelul Sheraton, iar mama este antrenoarea principală a lotului australian de gimnastică ritmică. Aici, la Sydney, am fost elevă la un liceu catolic din suburbia Bondi. Facultatea am făcut-o la Canberra. - Deci lucrezi la vestita companie Qantas! Ce facultate ai terminat? Cum ai ajuns să lucrezi acolo? - Am absolvit facultatea de Relaţii Publice şi Resurse Umane la Canberra University. Am intrat la Qantas pe bază de concurs şi deţin în prezent funcţia de consilier-coordonator relaţii publice şi de lucru. O muncă plăcută şi foarte complexă. Am, astfel, sub îndrumare, peste 6.500 de angajaţi, care reprezintă personalul navigant (curse lungi şi scurte) şi 300 personal de sol. - O adevărată armată! Deci eşti un fel de şef de cadre... Ce proiecte ai de viitor? - Anul viitor voi pleca să lucrez pentru o perioadă de un an în Europa, posibil la Londra sau Amsterdam. De fapt, asta e o modă aici, în Australia. Toţi tinerii care termină facultatea îşi doresc să plece pentru o oarecare perioadă să lucreze în bătrâna Europă. - Povesteşte-mi, te rog, cum te-ai pregătit pentru concursul Miss Diaspora 2006, la care vei participa. - Imediat după ce am aflat vestea îmbucurătoare că sunt admisă printre finaliste, am început să mă pregătesc pentru concurs. De trei ori pe săptămână mă duc la sala de sport. Am luat lecţii de dans, dicţie şi pronunţare cât mai corectă a limbii române. Am citit câteva cărţi despre istoria şi geografia României. La sugestia mamei, am pregătit un dans modern pe muzică hip-hop cu elemente de gimnastică ritmică, în care se foloseşte panglica. Acest dans va fi o componentă a probelor obligatorii de concurs impuse de organizatori. - După câte sunt informat, concursul Miss Diaspora 2006 va avea loc miercuri, 9 august, începând cu orele 21.00 (ora României), pe litoralul românesc, în staţiunea Mangalia, fiind parte integrantă a vestitului Festival Callatis aflat, pare-mi-se, la cea de-a VIII-a ediţie. Ai emoţii? - Emoţii... Cum să nu am? Particip la un concurs, iar concursul e un fel de examen! Şi-apoi cine nu are emoţii la examen? Dar sper să trec toate impedimentele cu bine! - Crezi că vei câştiga concursul? Vei deveni Miss Diaspora 2006? - Mi-aş dori foarte mult, dar nu depinde de mine, ci de juriul care decide. Şi apoi, toate participantele îşi doresc acest lucru. Le-am văzut prezentările şi fotografiile pe internet. Majoritatea sunt foarte frumoase! - Sunt convins că toţi românii stabiliţi la Sydney şi în alte localităţi ale statului Noua Galie de Sud îţi vor ţine pumnii, mai ales că majoritatea recepţionează emisiunile postului TVR Internaţional, care va transmite în direct de la Mangalia Concursul Miss Diaspora 2006. Ai ceva de transmis suporterilor tăi? - Le mulţumesc tuturor celor care vor fi alături de mine şi îi asigur că voi depune toate eforturile pentru a-i reprezenta la acest prestigios eveniment. Voi încerca să creez o punte de legătură între românii de la antipozi şi ţara unde ne-am născut. În 28 iulie, după o călătorie cu avionul care a durat peste 30 de ore, Sorana Hâlmu a ajuns cu bine la Bucureşti. Şi-a sunat părinţii şi le-a spus că este încântată de frumoasa metropolă, de arhitectura acesteia şi de românii pe care i-a întâlnit acolo. A luat legătura cu Asociaţia Pro Familia şi, după două zile de şedere în capitala României, duminică, 30 iulie, împreună cu celelalte "fete frumoase", a luat drumul mării, către Mangalia, una dintre cele mai fascinante staţiuni ale litoralului românesc, locul unde se vor desfăşura în această vară Festivalul Callatis şi Concursul Miss Diaspora 2006.