Municipiul Oradea a găzduit, la finele săptămânii trecute, Cupa Palatului Oradea la kata (ediţia a VII-a) şi Cupa Shogunul (ediţia a IX-a) la kumite, competiţii de karate modern open interstiluri.

Ambele întreceri s-au desfăşurat sub egida Ministerului Educaţiei şi Cercetării, fiind organizate de Palatul Copiilor-Shogunul Oradea, Inspectoratul Şcolar Bihor, Comisia Naţională de Karate şi Discipline asociate a Sportului Preuniversitar şi Direcţia pentru Sport a judeţului Bihor. Au fost prezenţi 533 de sportivi reprezentând 35 de cluburi naţionale, aceştia concurând la secţiunea kata (măiestrie şi artă) şi kumite (luptă), feminin şi masculin. La festivitatea de deschidere au fost prezenţi primarul interimar al municipiului Oradea, Mihai Groza, directorul DSJ Bihor, Ionel Bungău, directorul Palatului Copiilor şi Elevilor Oradea, prof. Cornel Peter şi preşedintele CS Shogunul Oradea, prof. Ioan Vaida (6 DAN). Cele mai bune rezultate le-a obţinut echipa Palatului Copiilor-Shogunul Oradea, pregătită de Ioan Vaida, care a cucerit 61 de medalii (12 de aur, 16 de argint şi 33 de bronz). Evoluţii bune au avut şi celelalte cluburi bihorene prezente la competiţie. Astfel, CS "Crişul Negru" Ştei (antrenor, Alin Paşca) a cucerit un total de 16 medalii, dintre care 7 de aur, 2 de argint şi 7 de bronz, CS Activ Oradea (antrenor, Radu Ionuţ) şi-a trecut în palmares 5 medalii (una de aur, două de argint şi două de bronz), CS "Record" Oradea (antrenor, Mihai Hanga) a obţinut 3 medalii (una de aur, una de argint şi una de bronz), iar Asociaţia Sportivă "Shotokan" Salonta (antrenor, Tasnadi Zsolt) s-a întors acasă tot cu 3 medalii (una de aur şi două de argint). Sportivii clasaţi pe podium au fost recompensaţi cu diplome, cupe, plachete, medalii şi trofee.