Cu câteva zile în urmă, în perioada 18 - 19 octombrie a.c., a avut loc, în municipiul Marghita, un concurs de şah pentru copii cu vârste cuprinse între 7 - 15 ani. Competiţia a reunit sportivi din oraşele Satu Mare, Timişoara, Marghita, precum şi sportivi de la "Palatul Copiilor şi Elevilor din Oradea", care au obţinut rezultate meritorii.

Concursul a fost de open-general, iar dintre orădeni cele mai bune performanţe le-a obţinut Sergiu Mureşan, care s-a clasat pe locul I la general. Un rezultat foarte bun a realizat şi concurentul Mihnea Negrău, care a terminat competiţia pe locul I la grupa de vârstă 12 ani. Tot pe acelaşi loc s-a clasat şi orădeanul Antonio Stan, însă la grupa de vârstă 10 ani. Un rezultat meritoriu a obţinut şi Andrei Comăneciu, care a ocupat locul III la grupa de vârstă 8 ani. "A fost un concurs reuşit, la care sportivii orădeni au obţinut nişte rezultate bune, primind totodată premii ce au constat în cupe, diplome şi, nu în ultimul rând, bani", a precizat Ioan Tudor, profesor-antrenor la Palatul Copiilor şi Elevilor din Oradea. "Aş dori să remarc evoluţia elevului Sergiu Mureşan, care, deşi are numai 11 ani, a terminat competiţia pe primul loc la general, cu toate că au concurat sportivi care aveau chiar şi 15 ani", a completat antrenorul. Acesta a mai menţionat că în fiecare zi se fac înscrieri la cursurile de şah pentru copii începând de la 6 ani până la tineri de 20 de ani, la sediul Palatului Copiilor şi Elevilor, de pe strada Muzeului, nr. 2. Sportivii care obţin rezultate meritorii pot participa la diverse concursuri de şah. Informaţii suplimentare despre înscrieri se pot obţine la tel. 0766/678.912, profesor Ioan Tudor, sau 0259/411.548 - sediul Palatului Copiilor şi Elevilor Oradea.