Prima etapă a Grand Prix-ului Naţional de atletism rezervat juniorilor II a consemnat rezultate foarte bune pentru sportivii orădeni prezenţi la concurs. Atleţii săritori legitimaţi la CSU-LPS Bihorul, pregătiţi de antrenorii Virgil şi Mariana Preda, au obţinut câteva rezultate promiţătoare, reuşind patru clasări pe podium. Silviu Uivaroşan a ocupat locul I la lungime (6,87 m, nou record personal), iar Halai Erika s-a clasat pe locul secund (5,77 m) în cadrul aceleaşi probe. Lénard Norbert a ocupat poziţia secundă la triplusalt, reuşind un rezultat de 14,30 m. Surpriza plăcută a venit din partea lui Alexandru Cruceru, care a ocupat locul III la săritura în înălţime, stabilind un nou record personal, 1,95 m, cu 11 cm peste vechea sa performanţă. Sergiu Filip a prins şi el finala săriturii în înălţime, clasându-se pe locul şase cu un rezultat de 1,84 m. Atleţii aruncători Adrian Pop şi Méhes Alex au reprezentat CS Crişul (antrenori Livia şi Albert Méhes) în cadrul Campionatului Municipal Bucureşti. Pop a ocupat primul loc la aruncarea greutăţii de 6 kg, obţinând 14,57 m. Méhes Alex a avut o tentativă de record naţional, concurând în afara competiţiei, însă a reuşit doar să-şi egaleze performanţa din săptămâna precedentă, 15,48 m.