Antrenorul și, totodată, componentul echipei de ciclism CARCOVER RACING TEAM Oradea, Marton Blaszo, a câștigat Moneasa Mountainbike Maraton 2017, cursă rezervată profesioniștilor, în timp ce Raul Sînza s-a clasat pe locul 4.

Un alt reprezentant al grupării orădene, Mura Istvan, a obținut victoria la categoria 30-39 de ani. Traseul lung a măsurat 60 km cu o diferență de nivel de 1.800 metri.

Traseul scurt a fost de 30 km, cu 900 metri diferență de nivel. Pe acest traseu a fost consemnată victoria lui Noemi Lupuj (foto) în cursa senioarelor. Dragoș Malița a sosit al doilea la juniori, iar Juhasz David a sosit, tot al doilea, pe traseul scurt, în cursa seniorilor. Aproape de podium s-au plasat Flavius Stanca (30-39 de ani) și Laszlo Bondar la +50 de ani.