CSM Oradea - UAV Sabina Arad 31-25 (14-14) La prima apariţie din acest an în faţa propriilor suporteri, CSM Oradea a dispus, din nou, de UAV Sabina Arad (fostă Safilar), după un joc de factură modestă, dar cu multe răsturnări de situaţii. Arădenii s-au încălzit mai greu, şi la propriu, pentru că în Sala Sporturilor temperatura era comparabilă cu cea de afară, dar şi la figurat, deoarece, după cinci minute, gazdele conduceau cu 4-1. Treptat-treptat, echipa din Liga Naţională a echilibrat disputa, ajungând să egaleze la 4, ba chiar să preia conducerea (5-6). Până la jumătatea primei reprize, cele două formaţii au mers cap la cap, după care apărarea orădeană n-a mai funcţionat, iar în atac s-a greşit tot mai mult ţinta, astfel că vizitatorii au ajuns să se distanţeze chiar la patru goluri (7-11, 8-12, 11-14). Orădenii s-au deşteptat pe final, reuşind să egaleze (14-14), graţie introducerii lui Leu între buturi şi a contraatacurilor finalizate de Liberţ, Carţiş şi Mateaş. Şi partea secundă s-a desfăşurat cam pe aceleaşi coordonate. Începutul a aparţinut amfitrionilor care s-au detaşat la trei goluri (20-17), în minutul 37, pentru ca arădenii să revină, egalând la 20, şi chiar să preia conducerea (22-23). A fost, însă, ultima oară când s-au aflat în această postură, pentru că elevii lui Sabin Dacău, cu Mateaş, şi mai ales Carţiş, într-o formă deosebită, dar şi cu o pregătire fizică superioară, n-au mai lăsat nici o speranţă adversarului şi s-au impus la o diferenţă de şase goluri (31-25). În ciuda acestui succes, al doilea din tot atâtea meciuri de verificare, jocul echipei a cam lăsat de dorit, mai ales în faza de apărare, însă, credem că până la startul returului (14 februarie), conducerea tehnică are timp suficient să remedieze neajunsurile. Seria partidelor amicale va continua mâine, de la ora 11.00, tot în Sala Sporturilor, cu Universitatea Armătura Cluj-Napoca, şi miercuri, la Baia Mare, cu echipa lui Lascăr Pană, HC Minaur. CSM: Vlăduţ, Leu - portari, Carţiş 11 goluri, Mateaş 8, Liberţ, Apostol câte 4, Simeria 3, Almasi 1, Roman, Marin, Nagy, Vaşadi, Iuşco. Antrenor, Sabin Dacău. Nu au putut fi utilizaţi, din pricina unor accidentări, Brânda şi Ungur. UAV Sabina: Ungureanu, Toma, Bistrean - portari, Vaidasigan 8, Biriş 6, Cristescu, Drăghici, câte 4, Gabor 2, Tabârcă 1, Revilac, Ursache, Dermengin, Dărăbuţ. Antrenori, Ştefan Deacu şi Constantin Ionescu. Aruncări de la 7 metri: 3-6, transformate 1-3 Eliminări de 2 minute: 5-0 Au arbitrat Sorin Guţu, Aurel Moldovan, ambii din Arad.