CSM U Oradea - CSM Satu Mare 58-50 (15-8, 14-14, 14-14, 15-14)

În deschiderea cuplajului sportiv de sâmbătă, de la Arena "Antonio Alexe", s-a desfăşurat partida dintre formaţiile CSM U Oradea şi CSM Satu Mare, contând pentru etapa a III-a a Diviziei A de baschet feminin. La capătul unui meci viu disputat, gazdele au obţinut un succes chinuit, pe fondul avantajului luat în primul sfert al întâlnirii.

Meciul a început sub semnul echilibrului, dar, după câteva minute, gazdele au pus stăpânire pe joc şi au încheiat primul sfert în avantaj, 15-8. Acesta se va dovedi hotărâtor în finalul partidei, când iureşul sătămărencelor şi degringolada din tabăra orădeană puteau duce la pierderea întâlnirii. Cum s-a ajuns la acest deznodământ pe muchie de cuţit? Pe fondul greşelilor individuale ale gazdelor, a căderii evidente pe plan fizic a majorităţii jucătoarelor orădene (chiar dacă şi-au făcut datoria, cele trei americance au dovedit că sunt în urmă cu pregătirea), astfel că oaspetele au recuperat pas cu pas diferenţa ce ajunsese la aproape 15 puncte la jumătatea meciului, lăsând impresia că pot răsturna soarta disputei. N-a fost aşa, pentru că orădencele au găsit resuresele necesare şi au obţinut victoria in extremis, cu multe emoţii. A fost un succes meritat, dar chinuit, iar cele care şi-au făcut singure meciul greu au fost orădencele. Însă este început de sezon, jucătoarele nou (re)venite încă nu s-au integrat pe deplin, şi cu siguranţă că antrenoarea Adriana Niculescu va şti să le motiveze şi să le aşeze la fel de bine în teren aşa cum a făcut-o sezonul trecut, când formaţia orădeană a avut un parcurs mai mult decât mulţumitor şi s-a calificat în play-off. Vom vedea dacă se va întâmpla aşa în partidele următoare.
CSM U: Gavra 3 puncte, Tămăşdan 8, Meszaros 8, Hughes 16, Sabău, Stoedin, Muller 17, Jones 6. Antrenoare: prof. Adriana Niculescu
Satu Mare: Dragosecu, Czukor 8, Ivan 13, A. Pop 6, Nemes, Graham 14, Pricop 9. Antrenor: Dan Fleşeriu.
Celelalte rezultate înregistrate în această etapă: CS U LPS Alba Iulia - BC Alexandria 62-130; U-TCRE Cluj-Napoca - Sportul Studenţesc Bucureşti 96-56; CET Govora - CSŞ-LMK Sfântu Gheorghe 63-45; Naţional Iaşi - ICIM Arad 52-95; Municipal MCM Târgovişte - SCM CSŞ U Craiova 81-26; Olimpia Bucureşti - Rapid Marfă Bucureşti 67-80.