Disputată pe Cluj Arena, finala Campionatului Naţional de atletism pentru seniori şi tineret a consfinţit cucerirea a 6 medalii de către doi atleţi bihoreni. Astfel, Laviniu Chiş şi Vasile Cont au dominat probele de 10.000 şi 5.000 de metri la tineret, iar cu timpii obţinuţi, primul dintre cei doi a cucerit medalii şi la seniori.

Legitimaţi la CSM LPS Bihorul Oradea, unde sunt pregătiţi de către antrenorii Robert Olah şi Virgil Preda, cei doi atleţi orădeni au concurat în probele de 10.000 şi 5.000 de metri. Cea mai dificilă probă, cea de 10.000 de metri, a fost terminată de Laviniu Chiş, cu timpul de 30:30 minute, care i-a permis să câştige titlul de campion naţional de tineret şi medalia de bronz la seniori, unde cel mai bun s-a dovedit a fi Nicolae Soare (29:58 minute) care ne va reprezenta ţara la Jocurile Olimpice de la Rio în proba de maraton. În cadrul aceleiaşi curse, Vasile Cont a devenit vicecampion naţional de tineret cu timpul de 31:12 minute. În cea de-a doua zi a întrecerilor, în cadrul probei de 5.000 de metri, Laviniu Chiş a fost imbatabil la tineret, iar timpul de 14:31 minute cu care a terminat cursa i-a asigurat medalia de argint şi la seniori. Celălalt bihorean, Vasile Cont, a terminat proba cu timpul de 14:44 minute rezultat care i-a asigurat argintul la tineret. „A fost un sezon foarte bun pentru băieţi, în care am mai adăugat 6 medalii pe lângă cele 12 de la semimaraton şi sală. Pentru Cont sezonul de aer liber s-a încheiat şi urmează să pregătim selecţia pentru Campionatul European de cros din Italia, iar pentru Chiş urmează Campionatul Naţional de juniori I de la Piteşti din perioada 30-31 iulie, după care vom pregăti selecţia pentru Campionatul European de cros din Italia. Atât eu, cât şi domnul Virgil Preda mulţumim tuturor celor implicaţi în obţinerea acestor performanţe", a declarat antrenorul Robert Olah.