Orădeanca Larisa Florian a obţinut  medalia de bronz în Grand Slam-ul de judo la Abu Dhabi, la categoria 52 kilograme.

În duelul decisiv pentru locul 3, Larisa a învins-o pe americanca Angelica Delgado, prin ippon, cu 36 de secunde înainte de final. Anterior, după un prim tur liber, orădeanca s-a impus prin ippon în faţa nemţoaicei Miriam Schneider. În sferturile de finală, sportiva antrenată de Aurelian Fleisz a cedat în faţa belgiencei Charline Van Snick, dar în recalificări Larisa Florian a trecut de Evelyne Tschopp din Elveția.

Pentru această performanță, Florian va primi 500 de puncte în clasamentul IJF, care o pot propulsa de săptămâna viitoare între primele 5 în ierarhia mondială la această categorie. În vârstă de 22 de ani, Larisa Florian a câștigat anul acesta în luna martie Grand Slam-ul de la Baku (Azerbaidjan).

La competiţia din Emiratele Arabe Unite au fost prezenţi  277 judoka, 172 masculin şi 105 feminin, din 47 de ţări, România participând cu 5 sportivi (4 feminin şi 1 masculin).