Marcator:  C. Roşu 71

ACS Berceni: H. Iancu (cpt.) – Fl. Matei, Ferariu, Bârsănel, V. Lupu – Lică (73 M. Ion), Sfrijan – M. Neagu, Ettien (60 M. Chiţu), C. Matei – Grumezescu. Antrenor: Marcel Abăluţă

Luceafărul: Pap – Balea, Moga, Ilie, Ban –  Hlinca (77 Nogo) – Balla (68 Roşu), Ţegle, Păcurar, Zs. Lukacs (60 Bedea) –  Arnăutu. Antrenor: Erik Lincar

Cartonaşe galbene: Ettien 24, V. Lupu 68, Grumezescu 87 / Păcurar 63, Pap 89

Arbitri: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi) – Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).

Observatori FRF: Marcel Savaniu (Braşov), Tudor Negoiţă (Ploieşti).

Pe un teren moale, care a pus probleme ambelor echipe, formația pregătită de Erik Lincar a demonstrat încă o dată că se exprimă mai bine în jocurile din deplasare. Astfel, în cadrul etapei a 11-a din Liga a II-a, Luceafărul Oradea a învins în deplasare pe ACS Berceni cu scorul de 1-0 (0-0).

„Luceferii” au obținut cel de-al patrulea succes consecutiv „afară” după trei victorii în campionat și una, la mijlocul săptămânii trecute, în Cupa României. În ciuda numeroaselor ocazii pe care și le-au creat, bihorenii au fost aproape să rateze cele trei puncte pe final când ilfovenii au irosit o mare șansă de egalare prin Mihai Ion care scăpase singur cu Pap, dar portarul orădenilor a reușit să respingă cu genunchiul. Cu un adversar totuși modest în față, echipa antrenată de Erik Lincar a avut prima oportunitate de a deschide scorul în minutul 28 atunci când Păcurar a executat bine o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri dar portarul gazdelor a fost la post reușind să respingă de lângă bară. Șapte minute mai târziu, după un șut trimis de Balla de la 16 metri, Arnăutu a deviat spre poartă dar balonul a lovit bara transversală. Imediat după reluarea reprizei secunde, în minutul 48, gazdele au fost aproape să își trimită balonul în propria poartă după un corner „bătut” de Păcurar. În mare vervă, același conducător de joc al bihorenilor era să modifice rezultatul de pe tabelă în minutul 68 atunci când, după un șut de la aproape 30 de metri, i-a creat mari dificultăți lui Iancu, portarul gazdelor. Inevitabilul s-a produs trei minute mai târziu. Ionuț Ban, jucătorul regretat de Lincar după înfrângerea cu Balotești de acasă, a centrat excelent în fața porții de unde Roșu, intrat cu doar trei minute mai devreme, a trimis cu pieptul în plasă înscriind astfel primul său gol în acest sezon. În minutul 73, Bedea ar fi putut face 2-0 dar a șutat slab de la doar 11 metri de poartă. Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Roșu care, după un contraatac, deși se afla singur, a șutat peste poartă de la 16 metri. Așadar un rezultat anticipat cu un adversar care ocupă penultimul loc în clasament. În runda viitoare, sâmbătă de la ora 11.00, Luceafărul va avea un meci dificil pe teren propriu, la Sânmartin urmând să vină Chindia Târgoviște, echipă din partea superioară a clasamnetului.