Motorul Oradea - Clujeana Cluj-Napoca 0-5 (0-2) Într-o partidă contând pentru returul Diviziei A, Seria Vest, la fotbal feminin, campioana naţională en-titre, Clujeana, s-a impus la acelaşi scor (5-0) cu care câştigase şi jocul din Cupa României, de miercuri, având ca protagoniste aceleaşi echipe. La fel ca şi miercuri, partida s-a desfăşurat într-o singură direcţie, spre poarta gazdelor, singura preocupare a acestora fiind de a limita proporţiile unei înfrângeri previzibile încă din startul partidei. Diferenţa de valoare dintre cele două echipe s-a observat încă din primele minute, clujencele instalându-se confortabil în jumătatea orădeană, iar după patru minute au deschis scorul: Spânu a pătruns pe dreapta, a centrat în careul mic, de unde Berchi a înscris cu latul. Deşi părea că forcingul oaspetelor va mai aduce goluri, reduta orădeană a rezistat 40 de minute, abia în minutul 44 o fază parcă trasă la indigo aducând majorarea scorului: de data aceasta la servire a fost Striblea, iar la primire Spânu, care a marcat cu o lovitură de cap plasată. Aceasta din urmă avea să fie şi jucătoarea meciului, ea reuşind hat-trick-ul în repriza secundă, pentru ca tabela să fie închisă de "eurogolul" lui Oprişor (torpilă expediată de la 25 m, în vinclul porţii apărate de Cioară). Un succes aşteptat şi meritat al unei echipe ce domină autoritar întrecerea internă, realizat în faţa unei echipe care are meritul de a rezista, pe măsura puterilor şi a condiţiilor materiale în faţa acestui tăvălug, reuşind totuşi să nu se facă de râs, aşa cum păţesc alte echipe când joacă împotriva campioanei. Atunci când pierzi la scor este greu să faci aprecieri, dar prestaţia portarului Adriana Cioară merită evidenţiată, paradele acesteia, unele în situaţii de unu la unu, limitând proporţiile scorului. Motorul: Cioară - Gabor, Iova, Cazan, Popa (85 Dobre), Morar, Coroianu, Crâşmariu (68 Bumb), Molnar, Grosu (61 Boroş), Şoldan. Antrenor: Pap Attila Clujeana: Ganea (46 Kadar) - Olar, Drăgoescu, Rostaş (46 Sârghe), Oprişor, Anton, Spânu, Iuşan, Berchi (66 Sucilă), Costa (72 Ilinca). Antrenor: Mirel Albon Au arbitrat: Cosmin Cormoş - Vlad Bungău, Pap Attila jr. Observator AJF: Cornel Pantea